Jak mohou noví zájemci začít včelařit

V únoru 2015 mezi nás přišel nový zájemce o včelaření. Zlákal jej náš web a naše stánky na dnu řemesel. Do naší základní organizace jsme jej rádi přijali. Plný elánu se začal na vše kolem chovu vyptávat. I když není ze Žacléře, ale dojíždí z Trutnova, začal navštěvovat všechny naše posezení. A hned v tomto roce zakoupil nové nástavkové úly a začal je osazovat včelstvy a získávat nejen první zkušenosti, ale také první žihadla.

V průběhu roku si prohlédl některá naše stanoviště a padlo rozhodnutí, že bude svůj chov trochu chránit před rozmary počasí. Nechtěl klasický včelín, ani včelnici. Tak vlastně chov má podstatu včelnice s tím, že jsou úly chráněny před deštěm a částečně i větrem. Ale může kolem nich volně proudit vzduch a tak se to včelnicovému včelaření podobá.

A tak neuplynul rok a dnes se může pochlubit tím, co vybudoval. Sice ještě není kompletně dílo dokončeno. Chybí dokončit nátěry a další drobnosti, ale i tak již svůj účel k radosti včelaře a jistě i včeliček plní. Co k tomu dodat. Ne každý začátečník má stejné možnosti. Je limitován pozemkem, financemi, manuální zručností a pomocí rodiny. Ale při zapálení pro věc si každý může svoje včelaření podle možnosti zařídit.

Říká se, že kdo jednou se včelkama začne, podrží jej to celý život. Asi každý máme ve svém okolí včelaře, který začal včelařit v mládí a nyní slaví vysoká životní jubilea.

Nabízíme vám k nahlédnutí pohled na hospodářství včelaře o kterém je teno článek.