Den lidových řemesel 2014


Naše účast na Dnech lidových řemesel se stala tradicí. Proto i letos, stejně jako v letech minulých, jste mohli navštívit naši prezentaci. Obsadili jsme jeden stánek a plochu vedle něj. Ve stánku bylo několik informací o včelaření, o medu a o naší práci. Na ploše vedle stánku byl osazený demonstrační úlek, kompletní moderní nástavkový úl typu Langstroth a pro zpestření jako dekorace vyřezávaný klát.


Stejně jako v minulých letech byl největší zájem o prosklený demonstrační úlek. Často museli zájemci čekat než se uvolnilo místo a mohli si včelky prohlédnout. Letos jsme asi tři týdny před výstavou usadili menší poroj. Matka se zdárně oplodnila a začala klást. Včelstvo bylo přikrmováno a tak návštěvníci mohli vidět horní plásty zcela postavené, již s ukládanými zásobami. V dolních rámcích postup stavby, kdy část pod horní loučkou byla už postavena a dole byl vidět ještě proužek mezistěny. A pak směrem nahoru hlubší a hlubší buňky.

Každým rokem sledujeme zvyšující se zájem o způsob života včel, o včelaření a o včelí produkty. U stánku se zastavovali včelaři a i ti, kdo by rádi s chovem začali a tak jsme často povídali i více jak půl hodiny. Nebyli to návštěvníci jen z blízkého okolí, ale i ze Dvora Králové nad Labem, Hradce Králové, Pardubic, dokonce až z Roudnice nad Labem. Navštívili nás i přátelé včelaři z Polska. Museli jsme dokonce s pomocí okolí a angličtiny odpovídat na otázky jedné francouzsky mluvící návštěvnici.

Veliký zájem byl o med přímo od včelaře a tak již v půl jedenácté zájemci odcházeli zklamáni s prázdnou. V letošním roce jsme naši nabídku rozšířili i o možnost ochutnávky medoviny, kterou vyrábí Výzkumný ústav včelařský v Dole. I zde jsme neodhadli zájem a tak ochutnat mohli jen návštěvníci dopoledne.

Závěrem ještě tři momentky ukazující zájem o úlek. Mnoho dětí se u úlku fotografovalo, aby měli vzpomínku. Byli to modelky skutečně mladé i starší. Aby byla dokumentace vyvážená, požádal jsem jednoho z místních obyvatel o snímek u úlku. Doufám, že se za zveřejnění nebude zlobit.