Zájezd do Nasavrk 2011

ZO ČSV Dvůr Králové nad Labem organizovala pro své členy a jejich rodiny zájezd do včelařského zařízení v Nasavrkách. Zájezdu se mimo členy této organizace zúčastnili i včelaři z České Skalice a přátelé z Polska. My jsme využili nabídky a šest našich členů se k zájezdu připojilo. Odjíždělo se 7.5. ráno a prvním cílem byla učebna v učilišti v Nasavrkách. Zde jsme všichni s velkým zájmem sledovali prezentaci o historii a současnosti tohoto zařízení a informaci o možnostevh studia. Dále paní ing. Novotná přednášela o arboretu, které zde vzniklo.Po této přednášce jsme se podle zájmů rozdělili do dvou skupin. Jedna se s paní inženýrkou Novotnou vydala na procházku arboretem, doprovázenou poutavým výkladem o rostlinách, se zaměření na jejích význam jako včelí pastva. Druhá skupina odjela na školní včelín v Libáni. Na tomto včelíně nás učitel Josef Lojda spolu s včelmistrem velice poutavým způsobem seznámili s chovem matek. Prednáška byla doplněna názornou praktickou ukázkou od přípravy plemenného a chovného včelstav, přes přípravu startéru, přelarvováním, až po plnění oplodňáčků. Celá ukázka byla velice pěkně připravená. Jednotlivé činnosti byly připraveny v úlech z časovou posloupností, takže jseme mohli vidět co se dělá první den, ale hned na to co za 24 hodin, jak vše pokročilo za 72 hodin a nakonec příprava oplodňáčku. Závěrem jsme se mohli seznámit s inseminací matek, kterou nám i prakticky předvedli. Tak jsme mohli průběh inseminace v jednotlivých fázích sledovat a nakonec i prohlédnout pod mikroskopem.

Po obědě jsme odjeli do včelína nedaleko Slatiňan, kde jsme se ve včelínu včelaře praktika seznámili s chovem včel obohaceným o některé zajímavosti pro nás nové a s jeho zvedacím zařízením, které mu umožňuje i v jeho věku ošetřovat velké množství včelstev v úlech ve dvou patrech nad sebou. Nad jeho do detailu promyšlenými a technicky vyřešenými postupy se mnozí z nás skutečně podivovali.Potéto návštěvě jsme odjeli do Slatiňan na prohlídku zámku se zámeckým parkem a okolí známého hřebčína.

Závěrem jménem všech účastníků zájezdu z naší ZO děkujeme přátelům ze Dvora Králové za zajímavý výlet a nové poznatky na něm získané.

Pro doplnění několik fotek. V plné velikosti je můžete prohlédnout poklepáním na náhled.


                    
Historický snímek učiliště    Účastníci z naší ZO při přednášce  Na včelnici učiliště

                 
Ukázka přelarvování              Obsednuté matečníky                 Zařízení pro inseminaci matek